piątek, 25 marca 2011

Rarytasy wystawowe

Jak już wspominałam wcześniej szykuję wystawę o "Reducie Ordona", na której zaprezentuje wyniki badań archeologicznych, które przeprowadziliśmy pod koniec 2010 roku (przy okazji jest to szczątkowa odpowiedź na Twoje pytanie astrowiktor, co dalej z redutą). Ale co by urozmaicić i ułatwić przy okazji zwiedzającym zwiedzanie i poruszanie się po XIX wiecznych wydarzeniach związanych z naszym szańcem (czyli redutą), będzie też sporo informacji o powstaniu itp.

Tak więc od jakiegoś czasu poszukuje ciekawostek i ilustracji do wystawy, a przy okazji tej powinności znajduje różne rarytasy. Postanowiłam zamieścić jeden z takich smaczków, a mianowicie ilustrację przedstawiającą "Baby atakujące Francuzów". Pocztówka ta (bo ilustracja pochodzi z pocztówki) sprawiła mi jakąś nieopisaną radość. A swoją drogą to niezła propaganda, jak to biedne, rosyjskie chłopki się bronią przed francuskimi łotrami :)


Oczywiście nie jest związana z Powstaniem Listopadowym (są to czasy napoleońskie), ale podczas moich poszukiwań znajduje rozmaite rzeczy, nie koniecznie związane z tematem.

4 komentarze:

 1. A Francuzi, jako łotry szarmamckie, uprzejmie rzucili broń i rozłożyli nogi.

  Poszukaj w ruskich archiwach. Moga mieć więcej ikonografii, niż te kilka naszych Kossaków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja, ale czasu za mało ciut.

  Apropo francuzów to mi się kilka kawałów przypomniało, np:
  dlaczego Bóg stworzył Włochów? Żeby Francuzi też mieli z kim wygrywać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja sprzedam francuski karabin z czasów II wojny światowej! Może ktoś chce? Nieużywany. Raz tylko na ziemię rzucony:)

  OdpowiedzUsuń